„Берое“ би за четвърти път за сезона „Славия“

„Берое“ победи с 1:0 „Славия“ като гост. Единственото попадение в срещата отбеляза Жуниор Мапуку в края на първата част. „Берое“ бе по-активния тим и заслужено за четвърти път тази година победи „белите“. С изключително слабо съдийство се отличи реферът Александър Костадинов, който на четири пъти спести да посочи бялата точка за изпълнение на наказателен удар. Същият реферо вече веднъж през сезона в мача за Купата на България срещу „Лудогорец“ ощети „Берое“, а това бе потвърдено и от съдийската комисия.

0 (0) Червени картони 0 (0)

Срещата започна по-вяло, като двата отбора до 20-ата минута не създадоха кой знае какви опасности пред двете врати. Единствената опасност в тази част от мача бе за „Славия“ в 10-ата минута след многоходова комбинация в наказателното поле с две прехвърляния на защитата, която завърши с изчистване на топката на дъгата пред наказателното поле от където Янко Сандански стреля, но неточно и над целта.

В 21-ата минута Салим Керкар центрира от пряк свободен ъгъл на ъгъла на наказателното поле в дясно по атаката на „Берое“. Топката обаче мина високо над целта.

Три минути след това Чавдар Янков центрира в наказателното поле от корнер, топката бе отбита, но попадна отново в него. Янков центрира отново и кълбото стигна до Кире Ристевски, който стреля от наказателното поле, но прати топката право в защитник в зелено.

В 26-ата минута центриране на Галин Иванов от корнер на първа греда Фернандо Силва засече с глава, но прати топката край целта.

Две минути след това Галин Иванов центрира опасно в наказателното поле, където обаче Иван Караджов бе господар и улови сигурно.

В 32-ата минута Атанас Зехиров центрира от пряк свободен удар в ляво по атаката на „Берое“ към далечна греда където Георги Костадинов засече с глава, но прати топката край целта. Вдигнат бе и флаг за засада.

Минута по-късно Александър Дюлгеров фаулира Жуниор Мапуку в наказателното поле на „Славия“ без да играе с топката, но Александър Костадинов не изневери на себе си и подмина ситуацията, не давайки дузпа, а отсъждайки корнер при положение, че играчът на „белите“ дори не докосна топката. След положението Георги Петков се провеси над Мапуку и започна да го обижда, но това също не бе счетено за причина за картон от съдията.

slavia-beroe_mapuku_duzpa

В 34-ата минута след центриране от корнер Георги Костадинов прати топката в мрежата, но голът не бе зачетен, тъй като при поемането на кълбото халфът на „Берое“ бе играл с ръка.

Пет минути преди края на първата част Елиаш стреля от границата на наказателното поле, но топката рикошира в защитата и не намери целта.

slavia-beroe_mapuku_gol

С оглед на играта си след 20-ата минута на мача беройци заслужено излязоха напред в резултата в 43-ата минута когато Игор Джоман изведе отлично в коридор Жуниор Мапуку пред наказателното поле. Конгоанецът навлезе в пеналта очи в очи с вратаря и откри резултата в полза на „зелените“.

slavia-beroe_radost2

slavia-beroe_radost3

slavia-beroe_radost4

След почивката „Берое“ започна доста по-активно от съперника. В 47-ата минута при добра контраатака за „Берое“ изведе трима „зелени“ срещу трима в бяло в половината на „Славия“. Салим Керкар напредна през центъра и подаде в ляво за Джоман, който бързо върна на Керкар. Французинът пробва удар, но той бе блокиран.

slavia-beroe_djoman

До 50-ата минута беройци имаха още две възможности – първо Андонов пробва центриране по земя, което бе отбито преди да стигне до Мапуку, а след това при нов опит за извеждащо подаване за Мапуку от страна на Керкар, топката дойде твърде бърза за конгоанецът. Кълбото все пак попадна в Андонов, който пробва да изведе съотборник, но пасът бе пресечен.

Седем минути по-късно Жуниор Мапуку бе изведен зад защитатата, пое си добре и в наказателното поле бе задържан с ръце в гръб от Тадей Апатич. Костадинов отново си затвори очите и не отсъди дузпа. Силният физически Мапуку се изправи и подаде за Елиаш, който стреля, но защитник и Георги Петков се справиха.

В 60-ата минута топката бе подадена добре за Фернандо да Силва, който остана един на един с Борислав Стойчев. Бразилецът обаче вместо да си поведе кълбото пробва да стреля от въздуха и прати кълбото в тялото на Стойчев.

Минута след това Жуниор Мапуку навлезе в наказателното поле на „Славия“ и пробва да се справи с Тадей Апатич, но реши в крайна сметка да върне назад за Елиаш, който пробва удар от далеч, но неточен.

slavia-beroe_mapuku1

В 63-ата минута Жуниор Мапуку бе изведен по дясното крило и пусна пас към другия фланг за Зехиров, който овладя и подаде отново за Мапуку. Французинът видя добре нахлуващия Андонов и върна за него. Капитанът на „Берое“ стреля, но топката попадна в ръцете на Георги Петков, който първо изпусна топката, но след това овладя.

Пет минути по-късно при центриране в наказателното поле на „Славия“ на Аясс за Андонов, капитанът пусна триково от малкото наказателно назад за Елиаш, който бе съборен в малкия пеналт, но за трети път Александър Костадинов не отсъди дузпа за „Берое“. Секунди след това топката попадна в краката на Самир Аясс в наказателното поле, който направи 2-3 крачки и стреля към близкия долен ъгъл на вратата, но Георги Петков проявяви невероятен рефлекс и изчисти в корнер.

Най-комичната ситуация се случи в 74-ата минута когато след центриране от корнер Радослав Василев заигра хандбал в наказателното поле и то очевидно пред очите на съдията. Костадинов за четвърти път се направи на невиждащ и неясно защо и с каква идея отсъди фаул в полза на „белите“.

В 77-ата минута Салим Керкар отправи страхотен диагонален удар от воле от наказателното поле, но Георги Петков се намеси решително и изби в корнер.

slavia-beroe_kerkar

С победата днес „Берое“ и теоретично си осигури оставането в „А“ група и за следващия сезон.

В сряда, 30 април, от 19 часа „Берое“ приема „Локомотив“ (София) в пореден мач от „А“ група.

„Славия 1913“ (София) – „Берое“ (Стара Загора) 0:1
голмайстор: 0:1 Жуниор Мапуку 43′
„Славия 1913“ (София): 1. Георги Петков (к), 18. Тадей Апатич (85′ – 3. Величко Величков), 4. Кире Ристевски, 26. Александър Дюлгеров, 25. Цветомир Панов, 14. Янко Сандански, 17. Веселин Марчев, 8. Чавдар Янков, 10. Фернандо да Силва, 33. Галин Иванов (61′ – 11. Радослав Василев), 23. Олег Шалаев (57′ – 20. Радослав Димитров); неизползвани резерви: 12. Емил Петров, 21. Георги Пашов, 5. Костадин Велков, 7. Рангел Абушев; старши треньор: Милен Радуканов
„Берое“ (Стара Загора): 12. Иван Караджов – 18. Атанас Зехиров, 6. Иво Иванов, 5. Борислав Стойчев, 28. Веселин Пенев – 27. Игор Джоман, 70. Георги Костадинов – 7. Георги Андонов (к), 21. Елиаш (87′ – 3. Владимир Зафиров), 17. Салим Керкар (78′ – 15. Георги Динков) – 30. Жуниор Мапуку (65′ – 8. Самир Аясс); неизползвани резерви: 22. Благой Макенджиев, 19. Пламен Тенев, 14. Игнат Дишлиев, 92. Стефан Спировски; старши треньор: Петър Хубчев
жълт картон: Георги Петков (74′ – реплика) [„Славия“]
главен съдия: Александър Костадинов (София)
асистент съдии: Георги Караколев (София), Иво Боев (София)
допълнителни асистент съдии: Ангел Баялцалиев (София), Георги Игнатов (София)
четвърти съдия: Николай Георгиев (София)