Двама беройци национали за предстоящите евроквалификации

Нападателят на „Берое“ Венцислав Христов и халфът на клуба Стефан Спировски бяха повикани за предстоящите мачове на България и Македония в европейските квалификации.

Венцислав Христов попадна в списъка от 26 футболисти на селекционерът на „А“ националния отбор на България Любослав Пенев за европейските квалификации от група Г срещу Хърватия на 10 октомври и Норвегия на 13 октомври. Мачовете на Националния стадион „Васил Левски“ с „шахматистите“ и на стадион „Улеваал“ в Осло са с начален час 21:45 часа българско време.

Спировски е сред групата от играчи в представителния тим на Македония за квалификацията на западната съседка срещу Люксембург, която е на 9 октомври на стадион „Филип Втори“ в Скопие.

Срещу Хърватия и Норвегия Венцислав Христов може да запише четвърто и пето участие в официални мачове на „А“ отбора на България. Напомняме, че на 9 септември нападателят на „Берое“ отбеляза първия си гол с националната фланелка в края на мача при гостуването на Азербайджан с което донесе и победата на страната ни. Той дебютира за националите в контролата с Македония на 15 август, в която България отстъпи с 2:0. След това той бе в групата при квалификационните срещи с Италия и Малта, но не записа игрови минути. Дебют в официален мач за националния отбор Христов направи при гостуването на Армения в квалификация за Световното първенство на ФИФА на 11 октомври. България загуби мача с 2:1. Венцислав Христов замени в 76-ата минута играчът на ЦСКА (Москва) Георги Миланов и се отличи с доста стабилна игра. Срещу Чехия на 15 октомври Христов започна за първи път като титуляр в националния при загубата с 0:1. Тогава Христов игра на традиционния си пост като централен нападател. Рядко обаче топката стигаше на изгодна за удар възможност пред него. В 73-ата минута той бе заменен от Симеон Славчев. Срещу Азербайджан Венцислав Христов влезе като резерва в 83-ата минута на мача заменяйки Михаил Александров. Нападателят се възползва от коварно центриране на Тодор Неделев към първата греда, където няколко играчи се разминаха, а кълбото се разходи пред голлинията, преди Венцислав Христов да го връхлети с глава и да ни донесе трите точки.

Венцислав Христов е роден на 9 ноември 1988 година в София. Висок е 185 см и играе като нападател. Юноша е на “Локомотив” (София). От началото на 2013 година е част от отбора на „Берое“. През миналата пролет игра като преотстъпен в „Металург“ (Донецк). Христов има 48 мача с фланелката на „зелените“ и 16 попадения във всички турнири.

Ето и пълният списък на българския национален тим за мачовете с Хърватия и Норвегия:

ВРАТАРИ: Николай Михайлов („Мерсин“, Тур), Владислав Стоянов („Лудогорец“), Божидар Митрев („Локо“, Сф);

ЗАЩИТНИЦИ: Николай Бодуров („Фулъм“, Анг), Петър Занев („Амкар“, Рус), Йордан Минев („Лудогорец“), Йордан Христов („Ботев“), Апостол Попов (ЦСКА), Илия Миланов („Литекс“), Александър Александров („Лудогорец“), Веселин Минев („Левски“);

ПОЛУЗАЩИТНИЦИ И НАПАДАТЕЛИ: Станислав Манолев („Динамо“ Москва, Рус), Симеон Славчев („Спортинг“, Пор), Георги Илиев („Шъдзяджуан“, Кит), Георги Миланов (ЦСКА Москва, Рус), Светослав Дяков („Лудогорец“), Владимир Гаджев („Левски“), Христо Златински („Лудогорец“), Михаил Александров („Лудогорец“), Ивелин Попов („Кубан“, Рус), Александър Тонев („Селтик“, Шот), Тодор Неделев („Майнц“, Гер), Андрей Гълъбинов („Ливорно“, Ит), Илиян Мицански („Карлсруе“, Гер), Емил Гъргоров („Шъдзяджуан“, Кит), Венцислав Христов („Берое“).