„Берое“ загуби Битката за Тракия

„Берое“ загуби с 3:1 поредното издание на „Битката за Тракия“ и сложи край на серията си без загуба от „канарчетата“, която продължи 8 срещи. Решаващ се оказаха двата жълти картона, които Игор Джоман получи в рамките на само три минути между 34-ата и 37-ата, което остави „зелените“ с човек по-малко. „Канарчетата“ наложиха преса в началото на втората част и с голове на Милен Гамаков в 50-ата, Томаш Иршак в 54-ата и Иван Цветков в 65-ата практически решиха мача. Димо Бакалов върна едно попадение в 76-ата минута.

ИЗХОДНА ПОЗИЦИЯ

И двата отбора отстъпиха като гости в последния кръг. „Локо“ (Сф) се наложи над „Ботев“ с 3:1, а „Берое“ отстъпи на „Черно море“ с 4:0. „Берое“ заемаше преди мача третата позиция в класирането с 21 точки, а „Ботев“ – седмата с 18.

СЪСТАВИТЕ

Вили Вуцов не отстъпи от традиционното си 4-4-2, докато „Берое“ заигра с 3-5-2 с наситена средна линия. Веселин Пенев, Иво Иванов и Владимир Зафиров действаха в защита, халфовата линия бе от Джоман, Костадинов, Елиаш, Спировки и Керкар, а Венци Христов и Мапуку заиграха на върха на атаката.

ОТКРИТО НАЧАЛО ЗА ДВАТА ОТБОРА

Още след няколко секунди игра Венцислав Христов напреда от дясно и центрира, защитник изби към вратаря, който улови със сетне усили преди топката да излезе в аут. Остана обаче съмнение за игра с ръка на бранителя в наказателното поле.

В 3-ата минута след центриране от дясно за Чукчуков той засече с едно докосване пресиран от Иво Иванов. Макенджиев обаче успя да изчисти в корнер летящата към вратата му топка.

Минута по-късно след центриране на Керкар в наказателното поле между Стефан Спировски, Венцислав Христов и Жуниор Мапуку защитата увисна. Топката попадна в Спировски, който я насочи по земя, но в средата на вратата и Страховяк улови от гол линията.

В 6-ата минута Йордан Христов се включи по десния фланг и стреля, но след рикошет топката попадна сигурно в ръцете на Макенджиев.

Роман Инез засече с глава центрирана в малкия пеналт топка в 11-ата минута, но бе неточен, изпращайки я встрани от целта.

Минута след това Мариян Огнянов получи кълбото по десния фланг и стреля диагонално от 12 метра, но Благой Макенджиев изби в ъглов удар. При последвалото изпълнение не се случи нищо опасно пред вратата на „Берое“.

Игор Джоман сгреши в 14-ата минута пред наказателното поле, топката попадна в намиращия се в пеналта Цветелин Чунчуков, който останал очи в очи срещу Благой Макенджиев не погледна към вратата, а комбинира в ляво с Иван Цветков, който се засуети и позволи на Джоман да се върне да поправи грешката си и с шпагат изби в ъглов удар.

В 17-ата минута след удар на Мариян Огнянов по земя от границата на наказателното поле топката попадна право в ръцете на Благой Макенджиев.

ТЕМПОТО ПРОДЪЛЖАВА ДА Е ВИСОКО

Две минути след това Мариян Огнянов изпълни пряк свободен удар, заложен на 24 метра от вратата, но гостите отнеха центрираното в пеналта кълбо и предотвратиха опасност.

В 20-ата минута след удар на Лъчезар Балтанов от далечна дистанция кълбото премина над рамката на вратата.

В 25-ата минута Салим Керкар изпълни пряк свободен удар от далечна дистанция, но топката бе избита от отбраната на домакините.

Минута по-късно Томаш Иршак засече въздушен пас от дълбочина, но прати кълбото покрай рамката на пазената от Благой Макенджиев врата.

НАЙ-СЕРИОЗНАТА ОПАСНОСТ ЗА „БЕРОЕ“

В 28-ата минута беройци пропиляха троен шанс за гол. Венцислав Христов навлезе на скорост от ляво в наказателното поле и стреля от малък ъгъл, опитвайки да шмугне топката между краката на Адам Стаховяк, но стража бе съобразителен и изби. Кълбото попадна в Игор Джоман. След кратко задържане на топката при последвалото центриране кълбото бе избито, а след повторен карамбол Георги Костадинов засече с глава, но ударът му бе лек и попадна право в обсега на стража на „Ботев“.

Жуниор Мапуку бе изведен зад отбрана на домакините минута по-късно, но Адам Стаховяк скъси дистанцията и изби. Топката бързо премина в половината на „Берое“, където зад всички изскочи Цветелин Чунчуков, който навлезе в пеналта и стреля, но прати кълбото над напречната греда.

В 34-ата миниута Венцислав Христов бе изведен хитро в наказателното поле на „Ботев“ и пробва технично да преодолее Адам Стаховяк, който обаче не се залъга и спаси топката.

botev-beroe_venci

ЧЕРВЕН КАРТОН ЗА „БЕРОЕ“ И СИЛНИ МИНУТИ ЗА ДОМАКИНИТЕ

Само в рамките на 3 минути Игор Джоман получи два жълти картона и така „Берое“ остана „Берое“ с човек по-малко на терена. Първия картон бе за първия фаул на Джоман в мача и бе даден под давлението на публиката, докато при втория французинът дори не докосна съперника.

Това наложи промяна в тактиката на „Берое“ и Петър Хубчев извади Жуниор Мапуку и вкара на негово място Самир Аясс, за да подсили централната зона.

В 41-ата минута топката бе изчистена от отбраната на „Берое“ след центриране към намиращия се дъгата на пеналта Иван Цветков, който стреля от там, но не намери целта.

Добра акция по левия фланг за „Ботев“ в 43-ата минута завърши с успореден на голлинията пас в малкия пеналт, където обаче липсваше играч в жълто-черно и отбраната на „Берое“ изчисти. Секунди по-късно кълбото попадна в Томаш Иршак, който стреля от наказателното поле, но директно в Благой Макенджиев.

botev-beroe_spirovski

В 49-ата минута Салим Керкар центрира от ляво в аказателното поле, Самир Аясс овладя и пробва удар, но след рикошет топката излезе в корнер, след който защитата на „Ботев“ се справи.

При последвалата атака Венцислав Христов получи на скорост и пробва удар от дистанция с левия крак, но прати топката над вратата.

„БОТЕВ“ ИЗЛИЗА НАПРЕД

Иван Цветков изпрати в 50-ата минута топката към Милен Гамаков, който с диагонален удар от наказателното поле откри резултата.

В 54-ата минута домакините организираха хубава контраатака, която завърши с удар на Цветелин Чунчуков от границата на наказателното поле, но топката преминава встрани от целта.

Само четири минути по-късно „Ботев“ поведе с 2:0. Иршак получи топката на скорост пред наказателното поле, нахлу в него и стреля, но прати топката в мрежата за 2:0.

В 60-ата минута Салим Керкар центрира в наказателното поле, където Адам Стаховяк бе добре пласиран и спаси.

Две минути след това Иван Цветков получи топката пред големия пеналт и стреля параболично от там, но кълбото срещна напречната греда.

При заучено изпълнение на пряк свободен удар в 64-ата минута Мариян Огнянов центрира към Иван Цветков, който засече с глава, но топката срещна тяло на бранител на „Берое“ и напусна терена в ъглов удар.

Третото попадение за „Ботев“ дойде в 65-ата минута. След нова пробойна в отбраната на „Берое“ Пламен Николов центрира по земя към Иван Цветков, който отблизо се разписа за 3:0.

ГОЛ И ЗА „БЕРОЕ“

В 76-ата минута беройци организираха контраатака. Венцислав Христов овладя и напредна, изведе Димо Бакалов зад гърба на отбраната, който пусна топката покрай вратаря по земя и я прати в мрежата за 3:1.

В 80-ата минута Димо Бакалов получи пас в наказателното поле и стреля от малък ъгъл, но топката премина встрани от рамката на вратата.

В 83-ата минута след многоходова акция по десния фланг Мариян Огнянов стреля от близка дистанция, но Благой Макенджиев стопира изстрела.

Играч на „Ботев“ игра с ръка в наказателното поле в 84-ата минута, но реферът подмина ситуацията.

В 90-ата минута Горан Галешич намери Мариян Огнянов от дясно в наказателното поле, но ударът на „седмицата“ на „Ботев“ премина встрани от рамката на вратата.

При ответната атака Салим Керкар проби от ляво и стреля от малък ъгъл, но топката попадна право в ръцете на Адам Стаховяк.

В триминутното добавено време двата отбора не успяха да създадат повече положения.

СЛЕДВАЩИЯТ МАЧ

В следващия кръг „Берое“ приема „Литекс“ на 3 ноември от 17:45 часа на стадион „Берое“.

СТАТИСТИКАТА

„Ботев“ (Пловдив) – „Берое“ (Стара Загора) 3:1
голмайстори: 1:0 Милен Гамаков 50′, 2:0 Томаш Иршак 55′, 3:0 Иван Цветков 65′, 3:1 Димо Бакалов 76′
„Ботев“ (Пловдив): 1. Адам Страховяк – 11. Йордан Христов, 3. Роман Инез, 22. Пламен Николов, 28. Филип Филипов – 8. Милен Гамаков (68′ – 14. Горан Галешич), 16. Томаш Иршак, 31. Лъчезар Балтанов, 7. Мариян Огнянов – 23. Цветелин Чунчуков (75′ – 9. Александър Колев), 19. Иван Цветков (86′ – 77. Момчил Цветанов); неизползвани резерви: 89. Михаил Иванов, 18. Радослав Терзиев, 37. Росен Колев, 15. Християн Казанов; старши треньор: Велислав Вуцов
„Берое“ (Стара Загора): 22. Благой Макенджиев – 28. Веселин Пенев, 6. Иво Иванов, 3. Владимир Зафиров (75′ – 4. Аласан Н’Диайе) – 27. Игор Джоман, 70. Георги Костадинов, 92. Стефан Спировски (46′ – 25. Димо Бакалов), 21. Елиаш, 26. Салим Керкар – 30. Жуниор Мапуку (40′ – 8. Самир Аясс), 10. Венцислав Христов; неизползвани резерви: 73. Иван Караджов, 19. Пламен Тенев, 5. Танко Дяков, 9. Станислав Костов; старши треньор: Петър Хубчев
жълти картони: Роман Инез (16′ – игра с ръка), Цветелин Чунчуков (31′ – груб фаул), Лъчезар Балтанов (68′ – нарушение в атака) [„Ботев“]; Игор Джоман (34′ – груб фаул), Игор Джоман (37′ – груб фаул), Веселин Пенев (38′ – груб фаул) [„Берое“]
червени картони: Игор Джоман (37′ – втори жълт картон) [„Берое“]
главен съдия: Вихрен Манев (София)
асистент съдии: Веселин Минев (София), Иво Колев (София)
допълнителни асистент съдии: Мартин Стоименов (София), Калин Людмилов (София)
четвърти съдия: Николай Ангелов (Самоков)
дежурен делегат: Николай Колев (София)
съдийски наблюдател: Йордан Иванов (София)
стадион: база „Ботев 1912“, кв. Коматево, Пловдив