„Берое“ надви „Литекс“ с голове на Елиаш

„Берое“ победи с 2:0 „Литекс“ в мач от XIV кръг на „А“ група. Елиаш в 29-ата и 69-ата минута бе точен за беройци в срещата. Мачът се отличи с добри атаки и пред двете врати, но „зелените“ бяха по-активни и заслужено спечелиха трите точки.

ИЗХОДНА ПОЗИЦИЯ

Преди този мач „Берое“ заемаше шестата позиция с 21 точки, с една по-малко от днешния съперник „Литекс“, който има 22. „Зелените“ загубиха последните две гостувания – 4:0 от „Черно море“ и 3:1 от „Ботев“ (Пловдив). Ловчанлии пък победиха „Локомотив“ (София) с 4:2 в последния кръг.

СЪСТАВЪТ

Контузеният Жуниор Мапуку остана извън групата и вместо него на върха на атаката започна Станислав Костов. Илия Мунин започна като десен бек, а в защита бяха още капитанът Иво Иванов, Владимир Зафиров и Веселин Пенев. Опорни полузащитници бяха Георги Костадинов и Аласан Н’Диайе. Венцислав Христов, Елиаш и Салим Керкар бяха зад Костов.

beroe-litex_munin

ИЗРАВНЕНО НАЧАЛО

Във втората минута Салим Керкар центрира от фаул. Топката попадна в Иво Иванов, който стреля, но кълбото рикошира в играч на гостите и излезе в ъглов удар. При неговото изпълнение куп от играчи се разминаха и топката излезе в аут.

beroe-litex_kerkar

В 8-ата минута топката премина през Армандо Ваюши и Уилмар Джордан, който намери Данило Асприля на десния фланг. Крилото центрира в наказателното поле, където Руменов стреля, кълбото рикошира в крака на бранител, срещна напречната греда и излезе в ъглов удар. След неговото изпълнение нямаше опсаност за вратата на „Берое“.

Четири минути по-късно Венцислав Христов изведе Салим Керкар сам срещу стража на гостите, който стреля, топката обаче бе избита в ъглов удар от Баривиера.

beroe-litex_venci

Елиаш изведе Аласан Н’Диайе на стрелкова позиция в 15-ата минута, но след удара на последния топката премина над вратата.

Минута след това Уилмар Джордан стреля от границата на наказателното поле, но топката прелетя на сантиметри от гредата.

В 21-ата минута Салим Керкар получи топката в наказателното поле и центрира опасно, но бранител на гостите изчисти в ъглов удар.

ГОЛЪТ ЗА 1:0 ЗА „БЕРОЕ“

beroe-litex_radost

„Зелените“ поведоха в резултата в 28-ата минута когато след многоходова акция за „Берое“ Салим Керкар центрира от ляво, Елиаш стреля с глава и прати топката в мрежата за 1:0.

beroe-litex_radost_armando

В 37-ата минута Веселин Пенев намери Венцислав Христов на левия фланг, нападателят премина през бранител и върна топката от аутлинията към Станислав Костов. Защитник на гостите обаче изпревари играча в зелено.

ДВУОСТРО И ПРЕЗ ВТОРАТА ЧАСТ

След почивката, в 47-ата минута Данило Асприля напредна от дясно и центрира в наказателното поле, но защитата изби.

Минута след това Венцислав Христов пробва да изведе Станислав Костов в наказателното поле, но Винисиус Баривиейра излезе добре и пресрещна нападателя в „зелено“.

beroe-litex_kostov

Беройци организираха отлична атака в 53-ата минута. При нея първо Салим Керкар центрира от ляво в наказателното поле, където след рикошет топката попадна в Елиаш, който овладява. Авторът на първия гол стреля от дъгата пред наказателното поле към долния десен ъгъл на вратата. Винисиус изби, но нямаше играч на „Берое“, който да направи добавка от близо.

В 61-ата минута Армандо Ваюши подаде пред наказателното поле за Данило Асприля, който стреля по земя, но Макенджиев нямаше проблем да улови.

ВТОРО ПОПАДЕНИЕ ЗА „БЕРОЕ“

beroe-litex_radost2

Вторият гол за „Берое“ дойде в 69-ата минута когато след фаул срещу Елиаш в ляво по атаката на „Берое“ топката бе центрирана от Веселин Пенев в наказателното поле, където Аласан Н’Диайе спря на гърди за Елиаш, който насочи от близо топката в мрежата за 2:0.

В 75-ата минута след дълъг пас към Венцислав Христов в дясно той пусна пас успореден на гол линията пред наказателното поле между Елиаш и Станислав Костов. Елиаш парира добре защитата, но Костов бе набрал прекалено голяма скорост и не успя да засече.

beroe-litex_ndiaye

Четири минути след това топката бе центрирана за Аласан Н’Диайе, който свали с глава към точката за дузпата за Елиаш. Бразилецът продължи на ляво към Салим Керкар, който пробва шут от воле от наказателното поле, но топката попадна в ръцете на Баривиейра.

В 86-ата минута при борба за висока топка Макенджиев изпусна кълбото в наказателното поле. Иво Иванов обаче успя да изчисти преди Джордан да насочи към опразнената врата.

СЛЕДВАЩИЯТ МАЧ

В следеващия кръг „Берое“ гостува на „Левски“ на 7 ноември, петък, от 17:45. Срещата е при закрити врати, заради наказание на „сините“.

„Берое“ (Стара Загора) – „Литекс“ (Ловеч) 2:0
голмайстори: 1:0 Елиаш 28′, 2:0 Елиаш 69′
„Берое“ (Стара Загора): 22. Благой Макенджиев – 2. Илия Мунин, 6. Иво Иванов (к), 3. Владимир Зафиров, 28. Веселин Пенев – 4. Аласан Н’Диайе, 70. Георги Костадинов – 10. Венцислав Христов (89′ – 5. Танко Дяков), 21. Елиаш (84′ – 92. Стефан Спировски), 26. Салим Керкар – 9. Станислав Костов (79′ – 25. Димо Бакалов); неизползвани резерви: 73. Иван Караджов, 19. Пламен Тенев, 15. Георги Динков, 8. Самир Аясс; старши треньор: Петър Хубчев.
„Литекс“ (Ловеч): 31. Винисиус Баривиейра, 16. Страхил Попов (к), 28. Пламен Гълъбов, 6. Жаксон Менди (83′ – 3. Антон Недялков), 16. Васил Божиков, 93. Петрус Бумал, 70. Данило Асприля, 15. Кристиян Малинов, 19. Румен Руменов (83′ – 7. Георги Минчев), 14. Армандо Ваюши, 9. Уилмар Джордан; неизползвани резерви: 12. Александър Конов, 18. Илия Миланов, 23. Иван Горанов, 88. Никола Колев, 99. Кирил Десподов; старши треньор: Красимир Балъков.
жълти картони: Георги Костадинов (10′ – груб фаул), Владимир Зафиров (25′ – груб фаул), Аласан Н’Диайе (50′ – спречкване) [„Берое“]; Кристиян Малинов (19′ – груб фаул), Жаксон Менди (44′ – груб фаул), Данило Асприля (50′ – груб фаул), Петрус Бумал (66′ – груб фаул) [„Литекс“]
главен съдия: Георги Йорданов (Габрово)
асистент съдии: Пламен Георгиев (Плевен), Павлин Михайлов (София)
допълнителни асистент съдии: Стефан Апостолов (Благоевград), Георги Игнатов (София)