„Берое“ в шестицата след победа над ЦСКА в снега на Армията

„Берое“ постигна първа победа в историята си на стадион „Българска армия“, надделявайки днес с 0:1 на състава на ЦСКА. Въпреки влошените атмосферни условия в последните часове в столицата и падналия сняг „беройци“ изиграха изключително силен двубой, в който проявиха истински характер и мъжество. Единството попадение в двубоя бе дело на Аласан Н’Диайе в 74-ата минута на срещата. Това бе и първа победа над „армейците“ в шампионатен двубой от 25 години насам. С успеха днес „Берое“ постигна 4 победи от 4 играни мача над столичните тимове в София без нито един допуснат гол в тези мачове.

cska-beroe_07032015-4

ИЗХОДНА ПОЗИЦИЯ

В изминалия кръг на първенството „заралии“ надделяха с категоричното 3:0 на състава на „Локомотив“ (Пловдив), а в същото време ЦСКА отстъпи на столичните „железничари“ с 2:0.

Преди съботния двубой, след изиграването на 20 шампионатни срещи „Берое“ заемаше петото място с актив от 34 точки, а „армейци“ окупираха върха с 10 пункта повече.

ПРЕДИ МАЧА

Предвид лошите метеорологични условия и натрупалия сняг върху терена на стадион „Българска армия“ провеждането на двубоя бе под въпрос до техническата конференция, на която, обаче, стана ясно, че мачът ще се състои и двата отбора излязоха точно в 17 на почиствания през целия ден терен, като в акцията се включиха предимно феновете на домакините.

Спрямо предния кръг на „А“ група в тима на ЦСКА се наблюдаваха две промени в стартовия състав, като на местата на Маркиньос и Жуан Фелипе като титуляри започнаха Марио Бъркляча и Борис Галчев. На отстрещния лагер, в отбора на „Берое“ Петър Хубчев заложи на Аласан Н’Диайе в центъра на терена за сметката на наказания Самир Аясс, получил своя пети жълт картон преди седмица в срещата срещу „Локомотив“ (Пловдив).

ДОМАКИНСКИ НАТИСК В НАЧАЛОТО

В 6-ата минута Неманя Милисавлевич центрира отляво в пеналта, но Иво Иванов предотврати опасност пред вратата на Благой Макенджиев, изчиствайки топката с глава пред погледа на Аурелиен Жоаким.

Две минути по-късно Венцислав Василев напредна по десния фланг и центрира в наказателното поле, където, обаче, стражът Макенджиев бе съобразителен и улови.

В ответната атака Жуниор Мапуку стреля изненадващо от далечна дистанция, но не намери целта.

Тончи Кукоч организира атака по левия фланг в 9-ата минута, преминавайки през Атанас Зехиров и Георги Костадинов, а в последствие центрираната топка бе изчистена с глава от Веселин Пенев.

Две минути по-късно отново Кукоч стреля от 20 метра фронтално на рамката на вратата, но след рикошет в тялото на Владимир Зафиров топката напусна терена в ъглов удар.

Секунди след това Марин Оршулич нанесе удар от 30 метра, но изстрелът му бе блокиран. В последствие тя попадна в Неманя Милисавлевич, който стреля повторно от далечна дистанция, но и този път Благой Макенджиев бе неколеблив и улови.

cska-beroe_07032015-3

СЪПРОТИВАТА НА „БЕРОЕ“

В 15-ата минута Жуниор Мапуку получи кълбото с дълъг пас, финтира Александър Тунчев и стреля, но Якуб Дивиш прояви добър рефлекс и изчисти в ъглов удар.

Три минути след това Георги Костадинов подаде към Жуниор Мапуку, но този път ударът на конгоанеца бе неточен.

Тончи Кукоч изпълни пряк свободен удар в 22-ата минута. Заложената на 35 метра от вратата топка първо срещна тялото на централния бранител Владимир Зафиров, а след това Благой Макенджиев се опита да улови кълбото, но не успя и изчисти в ъглов удар.

След точно половин час игра Салим Керкар нанесе страхотен изстрел от далечна дистанция, но след рикошет в тялото на Тончи Кукоч кълбото напусна терена в корнер.

В 33-ата минута Аурелиен Жоаким засече с глава центрирана от ъглов удар топка, но я прати над целта.

Три минути по-късно Аласан Н’Диайе стреля отдалеч, но кълбото рикошира в тяло на бранител в червено и излиза в ъглов удар.

В 43-ата минута Тончи Кукоч проби по левия фланг и самостоятелният му рейд завърши с центриране в пеналта, където Неманя Милисавлевич, обаче, остана под топката, а в последствие отбраната на „Берое“ овладя.

cska-beroe_07032015-fans

В самия край на полувремето двата отбора успяха да си разменят по опасна атака. Първо след грешка в отбраната на ЦСКА Елиаш намери вляво намиращия се Салим Керкар, който стреля по диагонал, но Якуб Дивиш изби. В ответната контраатака Борис Галчев центрира към Венцислав Василев, който засече с глава, но страхотната намеса на Благой Макенджиев предотврати попадение в мрежата си.

В началните минути на втората част „Берое“ бе по-активният и по-деен отбор на терена, контролирайки изцяло кълбото в половината на домакините.

РАВНОСТОЙНА ИГРА В СЛЕДВАЩИТЕ МИНУТИ

В 51-ата минута Жуан Фелипе центрира в пеналта на „Берое“, но възпитаниците на Петър Хубчев се справиха умело в ситуацията и изчистиха.

Три минути по-късно Аласан Н’Диайе стреля изненадващо от 35 метра, но топката преминава на около метър над рамката на вратата.

Стивън Съндей също пробва късмета си от далечна дистанция в 57-ата минута, но след като капитанът Тунчев се опита да промени траекторията на топката, тя премина встрани от целта.

cska-beroe_07032015-2

Минута след това Венцислав Василев центрира по земя към Неманя Милисавлевич, но той не успя да отправи удар по най-добрия начин и кълбото не намери рамката на вратата.

В 64-ата минута Жуниор Мапуку се освободи хитро от отбраната на ЦСКА и стреля, но ударът му е слаб и Якуб Дивиш улови.

ПОВТОРЕН „ЗЕЛЕН“ НАТИСК И ПОПАДЕНИЕ

В 74-ата минута „беройци“ успяха да излязат напред в резултата. Салим Керкар центрира в наказателното поле на ЦСКА, където над всички бе Аласан Н’Диайе, който технично се разписа с глава за 0:1.

Стефан Николич засече с глава центрирана топка в наказателното поле в 82-ата минута, но кълбото премина покрай целта.

В 84-ата минута Благой Макенджиев закачи крака при пробив на Тони Силва в наказателното поле и главният рефер Таско Тасков отсъди 11-метров наказателен удар в полза на домакините. Зад топката застана Стефан Николич, който насочи удара си в долния десен ъгъл на вратата, но Благой Макенджиев прояви невероятно хладнокръвие и завиден рефлекс, за да отрази изстрела му и да запази мрежата си суха.

Пет минути след това Александър Тунчев засече с глава центриране от ъглов удар на Тончи Кукоч, но не успя да намери целта.

cska-beroe_07032015-1

КЛАСИРАНЕТО

След тази среща „Берое“ ще заеме трето място в класирането, а ЦСКА ще запази първото си място до изиграването на останалите двубои в кръга. По този начин „заралии“ се класираха и на теория за първата шестица и в следващите 10 кръга ще мери сили с останалите пет най-добри отбора в България.

СЛЕДВАЩИЯТ МАЧ

„Берое“ ще се изправи срещу „Локомотив“ (София) в последния XXII кръг преди разделянето на шампионата. Това ще се случи в идната неделя, 15-и март, от 13 часа на стадион „Берое“ в Стара Загора.